Veganství, aneb lze si dobře pochutnat i venku?

Veganství, aneb lze si dobře pochutnat i venku?

Začneme tedy tím, že si zkusíme v krátkosti nějak obecně veganství přiblížit. Je to vlastně druh stravy a stravovacích návyků, filozofie a životního stylu, jenž spočívá v razantním odmítání využívání zvířat k lidskému užitku. Nezáleží, zdali je řeč o užitku, jakož to surovin nebo výrobních jednotek. Jednoduše řečeno, veganství se projevuje tak, že ze svého jídelníčku vyřadíte živočišnou potravu a produkty nebo výrobky získané od živočichů. Bavíme se tedy hlavně stravovacím návykům, kde přestaneme jíst maso, mléčné výrobky či med. Veganství spočívá i v samotném životním stylu, např. používání netestované kosmetiky na zvířatech nebo nepoužíváním výrobků z kůže. Veganství se velmi rozmohlo v roce 2010, jasný název ale již dostalo v roce 1951, díky sociálním sítím a celkově velkému globálnímu sociálnímu propojení. Ti, kteří se s veganstvím nikdy blíže neseznámili, se asi budou určitě zajímat, co lidé na veganské stravě mohou tedy jíst a jestli vůbec mohou přijít a vybrat si jídlo i venku v restauracích. Co se týče stravování se doma, to není žádný velký problém. Veganské produkty se čím dál tím více objevují v supermarketech i menších obchodech. Často mají markety i celou sekci zaměřenou na veganství a výrobků a produktů je tu opravdu nepřehledné množství.

A jak si v tomto stojí restaurace a jim podobné provozovny? Samozřejmě, pokud žijeme ve větším městě, tak rozmach restaurací je velký a výběr pestrý. Pokud si otevřeme prohlížeč a např. do Googlu vyhledávače napíšeme veganské restaurace, tak se nám načtou plné seznamy podniků s tímto zaměřením. Existují již webové portály, jenž se přímo zaměřují na vyhledávání veganských restaurací. Např. vegmania.cz, jenž je přímo zaměřen na tento lifestyle. Avšak i vyhledávače a katalogy restaurací již nabízejí přímo kritérium pro filtr vyhledání veganských restaurací.

 

 

Závěr je tedy jasný, být veganem není žádnou překážkou. Žijeme v době, kdy má člověk na výběr a ten výběr je více než pestrý a rozmanitý. Tak dobrou chuť všem, nejen veganům. :)

Komentáře


Martin Zbořil 7. 10. 2019

test

hlasujících: 2

Komentuj tento článek: